Překrásný barevný vzor, který se vžil pod názvem slovácký ornament, jsme si zvykli obdivovat hlavně na starých stavbách, sklípcích, domech, průchodech. Dobrou zprávou jistě je, že tento ornament najdeme i na stavbách zcela nových, jako je například Slovácká tržnice, která stojí v areálu bývalých kasáren v Uherském Hradišti.

Stavba s ornamentem nominovaná na stavbu roku
Právě tato stavba byla nominovaná na Stavbu roku Zlínského kraje. Tržnice, ve které lidé mohou nakoupit lokální kvalitní potraviny, odkazuje na slavnou slováckou tradici. Ornamenty jsou zde vyvedeny ve smyslu pro detail a genialitě, která byla vlastní starým, dnes již bezejmenným mistrům této malby.

Jablíčko, růžička, jetelíček…
Ornamenty se nevytvářely ve všech obcích na Slovácku, ale pouze v některých. Jejich typickými vzory bylo jablíčko, květina, jetelíček, nebo srdíčko. Ornamenty se malovaly nejtypičtěji na zdi, ale také na sklo. To však vyžaduje značný cvik. Ornament se nejprve předmaluje tužkou, poté se použijí barvy. Pro ty existují jistá pravidla, například žlutá musí být vždy mezi jinými barvami.

Malují se dále
Dobrou zprávou je, že ornamenty se malují stále a že těch, kdo se této malbě věnují, není málo a pro ty, kdo chtějí s kresbou začít se připravují stále nové semináře. Slovácký ornament tedy není pohřben v minulém století, ale žije dále…

3. srpna 2016