Myslíte si, že stavby, které jsou vytvořené jako průmyslové objekty a neslouží tedy v první řadě k bydlení nevypadají hezky a ctí se u nich v první řadě funkčnost? Pak jste naštěstí na omylu. Nechceme tvrdit, že se stále nenajdou průmyslové budovy ve tvaru nehezkých šedivých kvádrů, ale dnešní trend je zcela jiný.

Původně průmyslové stavby jsou dnes chráněné
Inspiraci najdeme dozajista v historii, kdy se továrny, ale i jiné průmyslové objekty stavěly coby budovy, které splňovaly jak funkční, tak i estetické nároky. Velmi často se pracovalo se zdobnými prvky a na realizaci se rozhodně nijak nešetřilo. Překrásná byla u průmyslových staveb například holá fasáda, ve které byly jasně patrné vyspárované cihly, typický znak průmyslových staveb ze začátku minulého století. Ačkoliv jde o významné památky, pro které se vžil název průmyslové dědictví, mnoho z nich bohužel zchátralo docela a nepodařilo se zachránit. Pokud přežily a získaly se peníze na jejich rekonstrukci, plní dnes většinou jinou úlohu, slouží však stále lidem. Například jako různá komunitní centra.

Panelové krabice hyzdily okolí
V období po druhé světové válce bohužel stavebnictví upadlo celkově a stavby průmyslových objektů tento trend pochopitelně věrně kopírovaly. Zejména v sedmdesátých a osmdesátých létech průmyslové objekty získaly podobu nevzhledných panelových krabic, které žádnou estetickou hodnotu nepřinášely, naopak, své okolí zhusta hyzdily. Zachránit tyto stavby tak jistě není na pořadu dne, pokud o svou funkčnost přijdou.

Průmyslové stavby mohou být krásné
Naštěstí se zdá, že nevzhledným budovám odzvonilo. Práce stavební firmy PaPP ukazují, že průmyslové stavby umíme opět stavět atraktivně a s důrazem na estetickou stránku věci. Společnost PaPP dokáže při stavbách průmyslových objektů a areálů spojit právě atraktivitu a funkčnost. Jako příklad můžeme představit například stavbu administrativní budovy Barco, která získala čestné ocenění jako Dům roku 2002. Právě v tomto případě se funkčnost budovy úžasně snoubí se zajímavým geometrickým členěním budovy a barevným vyzněním. Dalším příkladem je provozně-administrativní budova firmy BD SENSORS, která je velmi citlivě „začleněna“ do okolního terénu a nabízí také dostatek přitažlivých zelených zákoutí. Pozornost si jistě zaslouží také další průmyslové objekty realizované společností PaPP, jako například Přístavba výrobní haly Poppe+Potthoff, Výrobní hala C.S.O., Nové i rekonstruované haly v areálu ALTECH a AEROMEC, Prototypová hala EVEKTOR, Výrobní a skladové haly BD SENSORS a dále také Hangáry pro letadla v areálu Letiště Kunovice.
Tyto příklady jasně dokazují, že jako krásné lze stavět nejenom rodinné domy. Stačí mít odvahu a tvůrce s dostatečnými nápady…

16. ledna 2017