Pokud se hodláte pustit do stavby domu, určitě chcete bydlet co nejdříve. Jaká je tedy nejkratší doba, která uplyne od vyřízení nutných povolení, nástupu stavební firmy až do nastěhování? Ovlivnit ji můžete výběrem stavební firmy, která má dostatečné kapacity…

Stavbu nechte promrznout
Hned na začátku by mělo zaznít varování před přílišným spěchem a před stavbami, které se postaví v řádu pár měsíců a jejich obyvatelé se do nich hned nastěhují. I když je dnes k dispozici celá řada moderních materiálů, jejichž výrobci tvrdí, že s nimi lze pracovat i v zimě a nepotřebují prakticky žádnou technologickou přestávku, stále platí, že novostavba by měla ještě před nastěhováním vždy projít mrazem, který stavbu otestuje. Právě v zimě stavba vyschne, materiály se dotvarují a konstrukce se správně usadí. Stejně důležité je i to, aby se omítky zhotovily až po promrznutí, zdi totiž mohou vlivem mrazu praskat a praskliny by se pak projevily i v omítkách. Dříve byla tato zásada běžná, dnes se bohužel kvůli spěchu investorů často opomíjí. Hrubá stavba průměrně velkého rodinného domu trvá asi tři až čtyři měsíce, je tedy výhodné naplánovat zahájení stavebních prací tak, aby do zimy proběhla hrubá stavba, a zimní měsíce se využily na vnitřní práce jako například rozvody zdravotně-technických instalací, elektroinstalací, vytápění apod.

Složitější dům stavíte až rok a půl
To, za jak dlouho budete moci bydlet, závisí také na složitosti projektu a případných úpravách. Klasický menší zděný rodinný dům lze postavit na klíč již za zhruba osm až devět měsíců, vždy je však třeba lépe počítat s tím, aby stavba prošla zimou. Když tedy naplánujete zahájení stavebních prací na září, je velmi pravděpodobné, že v květnu až červnu následujícího roku se budete moct nastěhovat. Pokud se jedná o větší stavbu, je třeba počítat se stavbou rok až rok a půl. Kratší dobu se stavějí dřevostavby, tzv. stavebnice. Jsme ale přesvědčeni o tom, že tento typ staveb se nedá s klasickou zděnou stavbou co do kvality a trvanlivosti srovnat.

Vybírejte profesionály
Další aspekt, který výrazně ovlivní délku stavby, je dodavatel. Pokud stavíte svépomocí, může se stavba i dost neúměrně prodloužit. To se vám však může stát i v případě, když si vyberete příliš malou stavební firmu, která se při prvním problému dostane do značného časového skluzu. Proto volte skutečně profesionální firmu odpovídající velikosti, u které nehrozí výpadky způsobené nedostatečnou kapacitou, a která stavbu dokončí podle schváleného harmonogramu.

14. března 2017